تبلیغات
صلای عشق
وقتی خون ‌فشار می‌آورد!
وقتی خون ‌فشار می‌آورد!

در هر 5 دقیقه، یک نفر در بریتانیا دچار سکته مغزی می‌شود که البته بیش از 40 درصد این سکته‌ها با کنترل فشارخون قابل پیشگیری است. اما تحقیقات نشان می‌دهد که در همین بریتانیا، در قلب اروپا، یک‌چهارم بیماران از افزایش فشارخون خود کاملا بی‌خبرند. بیماری فشارخون هیچ علامتی ندارد اما تا دل‌تان بخواهد عارضه ایجاد می‌کند و سکته مغزی تنها یکی از عوارض این قاتل آرام و بی‌سروصدا است.

فشارخون در یک نگاه

فشارخون، فشاری است که از طرف خون بر سطح داخلی رگ‌های بدن وارد می‌شود. اما وقتی می‌گوییم کسی فشارخون دارد یا به فشارخون مبتلاست، منظورمان این است که شخص مزبور دچار افزایش فشارخون شریانی شده است. استفاده از عبارت «پرفشاری‌خون» در این مورد صحیح‌تر است اما در میان مردم چندان کاربرد ندارد. 

افزایش فشارخون با خطرات زیادی همراه است. سکته قلبی، سکته مغزی، نارسایی قلبی، نارسایی کلیوی، اتساع‌عروقی (آنوریسم) و تخریب شبکیه چشم از جمله عوارضی هستند که به خاطر بالابودن فشارخون و کنترل‌نکردن آن پدید می‌آیند.   

 

در جستجوی عامل ناشناخته

در 90 تا 95 درصد موارد، هیچ علت خاص و شناخته‌شده‌ای برای افزایش فشارخون وجود ندارد. این نوع از بیماری را با نام فشارخون اولیه می‌شناسیم. فشارخون اولیه به مرور زمان و با بالا رفتن سن ایجاد می‌شود

اما بین 5 تا 10 درصد از فشارخون‌ها به خاطر وجود یک بیماری زمینه‌ای (مشکلات کلیوی، تومورهای غده فوق‌کلیوی، بیماری‌های مادرزادی قلب) به‌وجود می‌آید که به آن فشار خون ثانویه می‌گویند. این نوع فشارخون به صورت ناگهانی ظاهر می‌شود و شدت آن از نوع اولیه بیشتر است.

همچنین، بعضی از داروها مانند قرص‌های ضدبارداری، شربت‌های سرماخوردگی، ضداحتقان‌ها و مسکن‌های معمولی این توانایی را دارند که فشارخون را به شکل ثانویه افزایش بدهند.

 

قاتل خاموش

بیشتر آنهایی که فشارخون‌شان بالاست، حتی در سطح خیلی بالا و خطرناک، فاقد هرگونه علامتی هستند. این همان چیزی است که بیماری فشارخون را به یک قاتل آرام و بی‌سروصدا تبدیل می‌کند. تنها تعداد اندکی از افراد در مراحل اولیه این بیماری دچار سردردهای گنگ، سرگیجه یا خون‌دماغ می‌شوند. البته در بیشتر موارد، این علایم وقتی ایجاد می‌شوند که فشارخون حسابی بالا رفته و به یک مرحله خطرناک و تهدید‌کننده نزدیک شده باشد.

 

عوامل خطرساز

·         سن: با افزایش سن، خطر بروز فشارخون بیشتر می‌شود. افزایش فشارخون در اوایل میان‌سالی در بین مردان بیشتر است. این درحالی است که زنان بعد از یائسگی شانس بیشتری برای ابتلا به فشارخون دارند.

·         نژاد: افزایش فشارخون در بین سیاه‌پوست‌ها بیشتر است و در سن پایین‌تری هم بروز می‌کند. عوارض آن هم در این نژاد بیشتر از نژاد سفید است.

·         سابقه خانوادگی: آنهایی که یک یا چند تن از اعضای خانواده‌شان به این بیماری دچار باشند، احتمال ابتلای‌شان به فشارخون بیشتر است.

·         اضافه وزن: هرچه وزن بیشتر باشد، حجم خون نیز بیشتر خواهد بود. بدیهی است که حجم خون یکی از عوامل اصلی در افزایش فشار وارد بر رگ‌های بدن است.

·         کم‌تحرکی: هرچه شخص کم‌تحرک‌تر باشد، تعداد ضربان قلبش نیز کم‌تر خواهد بود. با کاهش تعداد ضربان قلب، انقباضات قلبی شدیدتر و قوی‌تر می‌شود. این امر باعث می‌شود تا نیروی وارد بر رگ‌ها افزایش پیدا کند و طبیعتا فشارخون بالا برود.

·         استعمال دخانیات و الکل: مواد شیمیایی داخل تنباکو به دیواره شریان‌ها آسیب وارد می‌کند و آنها را تنگ می‌کند. هرچه قطر رگ کم‌تر شود، فشارخون بیشتر می‌شود. الکل نیز می‌تواند به خود قلب آسیب برساند و باعث افزایش فشارخون شود.

·         مصرف بیش از اندازه سدیم: وقتی از سدیم حرف می‌زنیم، در واقع از نمک‌طعام صحبت می‌کنیم. سدیم باعث می‌شود کلیه‌ها آب کمتری را دفع کنند و به این ترتیب مایع زیادی در بدن محبوس می‌شود. افزایش مایع، یا به اصطلاح احتباس آب، باعث افزایش حجم خون و در نتیجه افزایش فشارخون خواهد شد.

·         مصرف کم پتاسیم: پتاسیم یکی از عناصر ضروری است که باید از طریق مواد غذایی مختلف به بدن ما برسد. در داخل بدن، نوعی تعادل بین سدیم و پتاسیم برقرار است. اگر میزان پتاسیم پایین بیاید، میزان سدیم خون دچار افزایش می‌شود.

·         استرس: نقش اضطراب و تنش‌های روحی‌روانی در بروز و تشدید فشارخون به دفعات ثابت شده است. استرس باعث افزایش موقت اما شدید فشارخون می‌شود.

·         عوامل متفرقه: در کنار این موارد، عواملی چون کلسترول بالا، بیماری دیابت، بیماری کلیوی، حاملگی و وقفه‌تنفسی (آپنه) حین خواب هم می‌توانند احتمال بروز فشارخون را زیاد کنند.

 
طراحی پوسته از : ایران نقش (طراحی قالب وبلاگهای پارسی)
تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به صلای عشق - وقتی خون ‌فشار می‌آورد! می باشد.